הירוקים  > מצע > שער לחינוך

>ערכי החינוך הבסיסיים
>חינוך לערכי טבע
>חינוך לצריכה מושכלת
>חינוך אקדמי וגבוה
>מורשת ושימור מבנים

מסיסמאות ריקות, לפתרונות יצירתיים

ערכי החינוך הבסיסיים

הירוקים מאמינים כי מערכת החינוך בישראל פשטה את הרגל, ולמרות הכוונות הטובות (והרבות) של הנוגעים בדבר, כל התקציבים האדירים, האינטגרציה וההכוונות למיניהם לא מצליחים לסגור פערים מסורתיים בין שכבות הציבור ולהבטיח חינוך לכל. כל הרעיון של חינוך חינם (חינם ? עצם המונח מטעה, שכן האזרח משלם) הוא כישלון הגובה מחיר כבד מילדינו ומכיסנו.

תכנית החינוך של הירוקים מתבססת על חינוך בתוך הקהילה, המופעל על ידי הורים, מורים ואנשי-מקצוע תחת מטריה של עמותות חינוכיות (כפי שממילא מתקיים בזרמים שונים בחינוך היום). מיסוד נושא עמותות החינוך, וקביעת תיקצוב אחיד לכולן, יאפשר להן פעילות אינטנסיבית מותאמת לסביבתן אשר תשיג תוצאות אמת.

מטרת העמותה אינה להחליף את החינוך הממלכתי שימשיך להתקיים, אלא ליצור את הקשר בין הורים-מורים-תלמידים-מערכת בצורה הטובה והדינאמית ביותר כפי שמתקיים הדבר במספר בתי ספר דמוקרטיים פתוחים במדינת ישראל.

על מנת לשמור על מסגרת שוויונית וחיוך בסיסי שווה שמהווה את המסד לחברה הישראלית – תחויב כל עמותה חינוכית במכסת שעות בנושאי חובה : הכרת הטבע והסביבה, היסטוריה בסיסית, תנ"ך ויהדות, אנגלית, ערבית, מדע וטכנולוגיה, מתמטיקה, עברית והבעה ואזרחות. היא תתוגמל על הישגים בהנחלת נושאים אלו. שאר הנושאים יקבעו בתוך העמותה לפי דרישות הקהילה, וכאן תבוא לידי ביטוי שאיפתה של הקהילה לערכים פרטניים כגון: לימודי-דת, הומינסטיקה, טכנולוגיה גבוהה, חקלאות וכו'. לקיום לימודים ייחודיים יהיו לעמותה מקורות מגוונים בכללם כספי ההעברות לעמותות, אשר יקבע להן ערך קבוע לפי מספר התלמידים בכל קהילה.

חינוך לערכי טבע

כאמור, חינוך לערכי טבע ושמירת הסביבה יהיה חלק מתוכנית החובה. מדובר בתכנית דו-שנתית הכוללת פרק בלימודי בית-הספר היסודי, ופרק תיכוני. גם בגני הילדים יושם דגש (עצמאי) על הנושא.

חינוך לזכויות הטבע כולל גם את שמירת הניקיון ברבים, חיסכון במשאבים ואנרגיה כדרך לשימור הטבע, זכויות בעלי-חיים, וחובות ציבוריות של מגדלי בעלי-חיים (דוגמת: שמירת הנקיון ברבים לבעלי-כלבים).

חינוך לצריכה מושכלת

עם התפתחות תרבות הצריכה בעולם המערבי ובישראל אנו מאמנים שיש צורך ליישם במערכת החינוך תוכנית לימודים להתמודדות של הילדים מול תרבות הצריכה. ללמדם על נזקיה הפיסיים, החברתי, והסביבתיים.
כמו-כן תשולב בתוכנית הלימודים תוכנית להגברת היכולת של הילדים להיות צרכני מדיה ביקורתיים.

חינוך אקדמי וגבוה

חינוך אקדמי הוא המפתח לקידום חברתי, מקצועי וכלכלי בעולם המודרני, ושער לקידמה של האומה בכללותה. הירוקים יפעלו לפתיחת שערי האקדמיה למספר רב יותר של צעירים בדרכים הבאות:

‎.1 בעשור הקרוב, נפעל להקמת שתי אוניברסיטאות חדשות, בנגב ובגליל, ובעשור הבא תיבחן הקמתן של אוניברסיטאות נוספות.
‎.2 הורדה משמעותית בשכר הלימוד, ותיגבור מאסיבי של מקורות מימון ללימודים (גם כן לפי המודל הסקנדינבי) בצורה של: ריכוז מלגות וקרנות למול הסטודנט, הלוואות ארוכות-טווח ומימון מכספי עמותות.

מורשת ושימור מבנים

נכס רוחני ותיירותי חשוב הוא מורשת היסטורית בנויה. הירוקים יפעלו לעצירת ההרס וההזנחה של אתרים בעלי משמעות היסטורית ומקומית. שימורם יעשה בדרך של שילוב יזמות קהילתית, תיירות, חינוך וחקיקה מקומית.

להלן קבוצות האתרים המיועדות לשימור:

1. ‎המושבות הותיקות – מושבות בנות המאה ה- ‎19, מתקופת העלייה הראשונה, ישומרו כ"אתרים לאומיים" בעלת ערך חינוכי, תיירותי ואסתטי. ביניהן ראש-פינה, יסוד-המעלה, יבנאל, בת-שלמה, זכרון-יעקב, מזכרת בתיה, ועוד.

2. ‎מרכזים היסטוריים של ראשית הציונות: מבנים ושכונות היסטוריות בערים ותיקות יוכרזו אף הן כשמורות עירוניות. בהן יישמר האופי הוותיק וישופצו מבנים, לדוגמא: תל-אביב (שכונות ותיקות), חיפה (המרכזים הותיקים והכרמל), ירושלים (שכונות היסטוריות), חדרה, ראשון-לציון וערי השרון (בתי המושבה ששרדו).

3. ‎ישובים עתיקים אחרים: ביניהם המרכז ההיסטורי המוסלמי-צלבני של רמלה ועכו, העיר העתיקה של באר-שבע, המושבות הגרמניות, צפת העתיקה, יפו ועוד יזכו לשימור וטיפוח.

4. ‎אתרים – אתרים מראשית ההתיישבות, אנדרטאות, מבנים ועתיקות יתוחזקו ע"י עמותות קהילתיות של בעלי עניין בפיקוח הממשלה. עמותות אלו ידאגו "להחיות" את האתרים ולשלב את מורשתם בקהילה ובציבור. לדוגמא: מצודות צבא, מחנות צבא ישנים, מפעלים היסטוריים, מגדלורים, נמלים, אנדרטאות, תחנות רכבת, מגדלי מים ושמירה.

5. חוק העתיקות יתוקן ויורחב עד לשנת 1900 (לעומת 1700 כיום). יוגדלו תקציבי רשות העתיקות והמשאבים המוקצים לפיקוח על עתיקות. לרשות העתיקות תהיה סמכות לפסול תוכניות בנייה במידה ויתגלו ממצאים בעלי ערך רב למורשת ההיסטורית והארכיאולוגית של הארץ, והיזמים יפוצו במקרה כזה ע"י המדינה.



עיצוב: גלית לוי תכנות: האתר שלי פועל על וורדפרס בעברית