הירוקים  > עשייה > שטחים פתוחים וטבע > שמירה על אתרי טבע בגוש-דן

בשנת 2004 הופקדה התוכנית המחוזית למחוז ת"א (תמ"מ 5) להתנגדויות הציבור. במסגרת ההליך, הגישו מפלגת הירוקים והפעיל הסביבתי עמית מנדלסון, התנגדות שהתמקדה בדרישה לכלול בתוכנית את אתרי הטבע שרדו במחוז ת"א.

במסגרת הדיון בהתנגדויות נחשף, כי אתרי הטבע לא הושמטו מן התוכנית בטעות אלא כחלק מתפיסת עולם ששוללת שמירת טבע. הגדילה לעשות סגנית מתכננת מחוז ת"א טלי דותן, אשר הצהירה בדיון בנושא, "במחוז ת"א לא יהיו שמורות טבע, כי אנשים לא רוצים טבע אלא רוצים פארקים. מי שרוצה טבע שילך למקומות אחרים".

מפלגת הירוקים בשיתוף עמית מנדלסון, עמלו זמן רב והגישו התנגדות מנומקת באמצעות מצגת שהוכנה על-ידנו ובה הדגשנו את החשיבות הרבה בשמירת טבע גם באזורים אורבניים כמו גוש-דן, זאת במיוחד לאור שלל תבניות הנוף הייחודיות שקיימות באזור. המצגת שהכנו הוגשה ללשכת התכנון במחוז ת"א, וכותרתה "העיר מנצחת את הטבע, עמדת הירוקים על תמ"מ 5″.

במסגרת המאבק לשמירת הטבע בגוש-דן פרסמה מפלגת הירוקים את מספר הפקס של טלי דותן וביקשה מן הציבור לשלוח מכתבים לדותן ולכתוב בהם למה כן חשוב לשמור על הטבע, ואף פרסמו באתר המפלגה חלק מעשרות המכתבים שנשלחו.

בעקבות פעילות נחרצת ונחושה זו של מפלגת הירוקים שכנעה את מתכננת המחוז נעמי אנג'ל לחשוב מחדש על עמדתו המקצועית של מחוז ת"א במשרד הפנים. ואכן, נעמי אנג'ל הודיעה על קידום של "תוכנית אב לאתרי טבע, נוף ומכלולי מורשת ('טבע עירוני') למחוז תל-אביב" בשיתוף המשרד להגנת הסביבה. קרי, לאחר שהגשנו התנגדות לתמ"מ 5, החליטה לשכת התכנון המחוזית שיש מקום ליזום תוכנית אב לטבע עירוני בתחום ת"א ולשלב את ממצאיה בתמ"מ 5.

מדובר בהישג חשוב ומהותי, אנו הצלחנו לשנות את תפיסתה של לשכת התכנון המחוזית, ולמעשה להציל את מעט אתרי הטבע שעוד נותרו בגוש-דן מכליה אפשרית.

כתבות בנושא:עיצוב: גלית לוי תכנות: האתר שלי פועל על וורדפרס בעברית