הירוקים  > עשייה > תחבורה > אגרת גודש

מפלגת הירוקים פועלת מזה כשנתיים לקידום תוכנית להטלת "אגרת גודש" במרכז העיר תל-אביב-יפו, שתביא להפחתת מספר כלי הרכב הנכנסים לעיר, להפחתת זיהום האוויר ועומסי התנועה בעיר, ליצירת מקומות חניה פנויים לטובת תושבי העיר ולהגדלת סך המשתמשים בתחבורה הציבורית.

על פי התוכנית, תגבה אגרה בסכום עליו יוחלט (בין 25-50 ₪ – ע"פ שני תרחישים) מכל המכוניות הנכנסות לעיר תל-אביב-יפו בגבולות הבאים: צפון – שד' רוקח, מזרח-נתיבי איילון ובדרום – קיבות גלויות. התושבים יהיו פטורים מהאגרה.

הכסף שיגבה מאגרת הכניסה ייועד לקידום התחבורה הציבורית באמצעות שדרוג אוטובוסים, פריסה מחדש של הקווים, שיפור השירות ועוד.

יודגש, כי "אגרת הגודש" תמומש רק לאחר ייעול וטיפול בתחבורה הציבורית יעילה ונקייה שתציע חלופה ראויה לשימוש בכלי רכב פרטיים.

לצורך קידום הנושא, הזמינה מפלגת הירוקים מחברת "גל תכנון מערכות אורבניות בע"מ" (בשיתוף עם פרופ' סדן), עבודה לעריכת בחינה ראשונית לאפשרות של הטלת אגרת גודש בעיר  תל-אביב-יפו. לאחר פגישות עם צוותי התכנון, הדו"ח הראשוני הועבר לעיונו של ראש העירייה והגורמים הרלוונטיים בעירייה.

בהמשך, לבקשת הירוקים התקיים דיון מיוחד בועדת הפנים והסביבה של הכנסת בתאריך  30.7.08. ועדת הפנים הצהירה כי היא רואה בחיוב הטלת אגרת גודש על מרכז העיר ודרשה ממנכ"ל משרד התחבורה לזרז את קידום התוכנית, לקבוע לוחות זמנים, ולהכין הצעה לחקיקה בתאום עם העירייה, שתקח בחשבון את כל האלמנטים הסביבתיים.

הוחלט לקבוע מועד לדיון נוסף במסגרת ועדת הפנים במחצית חודש נובמבר. מנכ"ל משרד הפנים הונחה ע"י יו"ר ועדת הפנים להגיש הצעת חוק עד למועד זה.עיצוב: גלית לוי תכנות: האתר שלי פועל על וורדפרס בעברית