הירוקים  > כלכלה חברה וחינוך

עקרונות המצע הכלכלי של מפלגת הירוקים

  • מפלגת הירוקים תבנה מערכת תומכת לפיתוח כלכלי וסביבתי, פיתוח התומך בתכנון בר-קיימא, שומר על הסביבה ודואג לעתיד ילדינו – דור העתיד.
  • חסכון בניצול משאבי המדינה, הקרקע, המים והים, ניצול משאבים חסכוני הוא הכרח כלכלי במדינה קטנה כמו ישראל.
  • הירוקים רואים כלכלה המתחשבת בסביבה, כלכלה המבססת לילדינו עולם טוב יותר, כלומר, פיתוח כלכלי עם אחריות סביבתית.
  • פיתוח כלכלה תומכת סביבה אורבנית.
  • ביטול כל התמריצים לגופים מזהמים והעדפה לגופים תומכי סביבה, זאת ע"י מערכת מיסוי לפי העיקרון המזהם משלם.
  • מאבק חסר פשרות בשחיתות הכלכלית והשלטונית, באמצעות בית דין חדש לענייני סביבה.
  • תמיכה בפרויקטים אורבנים המטפלים באזורים נחשלים לטובת שכונות חדשות, תוך כדי עשיית צדק כלכלי היסטורי למתגוררים בהם. כמו כן, פעולה נמרצת למניעת בזבוז מעט השטחים הפתוחים שנותרו במדינת ישראל.
  • הירוקים רואים את התכנון הכלכלי כארוך טווח, תוך כדי יצירת תשובות מיידיות למצוקות אשר אינן באות בקונפליקט עם הסביבה, או קונפליקט אשר עלול לפגוע

קשרי הון שלטון – הירוקים רואים את הקשר שמתקיים בין הון לשלטון כמסוכן. קשר אשר במהלך השנים האחרונות ניצל את הכוח הפוליטי להרס סביבתי. בעיקר ע"י מתן הטבות בקרקעות המדינה לקבוצות לחץ ולבעלי הון. לדוגמא: בריכות המלח של משפחת דנקנר המרינה בהרצליה של מוטי זיסר, ניצול ציני של ים המלח והריסתו ע"י משפחת עופר. המדינה נכשלה בתפקידה להגן על הציבור מניצול לא צודק של המשאבים, עקב הקשר המסוכן בין הון לשלטון.
שכר המינימום – עמדת הירוקים תומכת בהעלאה של שכר המינימום באופן הדרגתי ומקווה שמדיניות התעסוקה במדינת ישראל תתמוך בתעסוקה מתקדמת ובהקטנת תעסוקות המנצלות את האדם ואת סביבתו.
מס שלילי – הירוקים תומכים במס שלילי המעודד יציאה לעבודה ומנגד, תומך בשכבות החלשות הנזקקות לפרנסה בכבוד. השכבות החלשות במדינת ישראל סובלות לא רק מקיפוח חברתי, אלא גם מקיפוח סביבתי. יש מקום שהחברה הישראלית תפצה את השכבות החלשות מחד ותעודד עבודה מאידך.
קצבאות וסבסוד – יש להמשיך ולהעניק קצבאות לשכבות החלשות, קשישים וילדים במצוקה. יש לעשות שינוי יסודי בשיטת קצבאות הילדים, על המדינה לתת קצבאות ילדים רק עד הילד השלישי, אין לשנות את שיטת הקצבאות על ילדים שכבר נולדו.יש לסבסד נסיעה בתחבורה ציבורית ואת החקלאות הסביבתית.
הפרטה – הירוקים תומכים בהפרטה שלחברות וגופים תוך הקפדה שיתנהלו בתחרויות, הפרטת יצור החשמל, מאידך אי הפרטה של נכסים ושירותיים לאומיים כמו הולכת חשמל, מים וביוב, נכסי כמו קרקע, מים וחופי הים. יש לשמור את חוף הים והכנרת פתוחים לרווחת הציבור הרחב.
מע"מ ותרבות הצריכה – יש לפתח מערכת מיסוי וצריכה חכמה שמחד תוריד את העלות של מוצרים בסיסיים ומאידך, תהווה חסם בפני הפיכתנו לחברה צרכנית ובזבזנית .

חינוך וקהילה

הירוקים מאמינים כי מערכת החינוך בישראל פשטה את הרגל, ולמרות הכוונות הטובות (והרבות) של הנוגעים בדבר, כל התקציבים האדירים, האינטגרציה וההכוונות למיניהם לא מצליחים לסגור פערים מסורתיים בין שכבות הציבור ולהבטיח חינוך לכל. כל הרעיון של חינוך חינם (חינם ? עצם המונח מטעה, שכן האזרח משלם) הוא כישלון הגובה מחיר כבד מילדינו ומכיסנו.
תכנית החינוך של הירוקים מתבססת על חינוך בתוך הקהילה, המופעל על ידי הורים, מורים ואנשי-מקצוע תחת מטריה של עמותות חינוכיות (כפי שממילא מתקיים בזרמים שונים בחינוך היום). מיסוד נושא עמותות החינוך, וקביעת תיקצוב אחיד לכולן, יאפשר להן פעילות אינטנסיבית מותאמת לסביבתן אשר תשיג תוצאות אמת.

לסעיפי המצע הכלכלי לחצו כאן…
לסעיפי המצע בנושאי חינוך לחצו כאן…עיצוב: גלית לוי תכנות: האתר שלי פועל על וורדפרס בעברית