הירוקים  > תכנון בניה ושקיפות

מהזנחה סביבתית רבת שנים ותחושה של ארעיות ("רק הגענו ארצה…") לתפישה עמוקה יותר, ארוכת-טווח, של סביבת חיינו ועתידנו.

תכנון בר-קיימא – תכנון שלוקח בחשבון עבר הווה ועתיד ואת המימד האנושי – חברתי
תכנון בר-קיימא הוא מושג מפתח בעולם המערבי, וקיומו מבטיח מדינות בעלות חוסן ארוך-טווח. בניגוד לתפישות הרווחות במדינות העולם השלישי, תכנון סביבתי מערבי מביא בחשבון את מכלול המרכיבים של הסביבה, בין אם מדובר בסביבה עירונית, תעשייתית, כפרית, תיירותית וכיו"ב. הירוקים יפעלו למען שינוי הליכי תכנון במדינה, במטרה להפוך אותם לברי-קיימא.

משקל שווה למרכיבי הסביבה השונים – הירוקים יפעלו כפרקליטים של הסביבה והציבור ברשויות התכנון. וזאת בשל העובדה כי אין ייצוג הולם, שקוף וברור לדרישות המורכבות של סביבות ובני-אדם במערכות הכלכליות של התכנון. הירוקים ייצגו את הצורך באוויר, מים וקרקע נקיים, את העצים, את בעלי-החיים, את הנוף, המורשת התרבותית והאסתטיקה.

פיתוח – הירוקים אינם נגד פיתוח, נהפוך הוא: חברה יזמית, חופשית ומשוחררת מביורוקרטיות מסורבלות הינה ערובה לרווחה חברתית ומעורבות קהילתית גבוהה. אך במקומות בהם הליכי התכנון כושלים תחת לחצי השוק (יזמים אגרסיביים, אינטרסנטים וכרישי נדל"ן, תביעות בטחוניות לא סבירות) יש להגן על הסביבה ועל תושביה מפני פגיעה. תכנון בר-קיימא מבטיח פיתוח אשר תועלתו רחבה, ארוכת-טווח ונקייה. הוא גם בטוח לציבור, ולא יגרור אחריו עלויות תיקון של נזקים, כשלים, מפגעים ותביעות משפטיות

שקיפות

הירוקים מאמינים בתהליכי שלטון שקופים וברורים. בעיקר בנושאים מהותיים כגון, תכנון ובנייה.
חלק גדול מן העוולות הסביבתית שהיו בישראל הן תוצאה ישרה של אי-שקיפות וחוסר יכולת ורצון של הממשלה והרשויות המקומיות לחשוף לציבור את המידע שעלול להשפיע על איכות החיים של התושבים.

  • נפעל לחקיקה שתחייב וועדות תכנון מקומיות ומחוזיות לפרסם ברשת האינטרנט מידע על תוכניות. כל מודעה שמתפרסמת היום בעיתונים לפי חוק התכנון והבניה תפורסם בשפה ברורה באתר האינטרנט של הרשות המקומית ובאתר האינטרנט של משרד הפנים.
  • הגופים הציבוריים יחויבו לפרסם את סדר יומם ופרוטוקולי החלטותיהם ותינתן האפשרות לציבור להביע את דעתו על החלטות העומדות לסדר היום בגופים הציבוריים אלו.

עוד בנושא לחצו כאן…עיצוב: גלית לוי תכנות: האתר שלי פועל על וורדפרס בעברית