בעלי החיים השקופים בישראל 2015

מי הם השקופים בישראל 2015. פרות במשקי החלב, תרנגולות בלולים, בעלי חיים מיובאים לתעשיית הבשר, חיות המעבדה, כלבים בכלביות, חתולי הרחוב.
מצילים את בעלי החיים מצביעים רק הירוקים

[מוזיקה אביתר בנאי – יש לי סיכוי להינצל]

כתבת וידאו – הירוקים בדרך לכנסת

כתבה באנגלית ששודרה בערוץ i24news, על הירוקים הישגים ומטרות.

מתראיינים בכתבה, עו"ד עמיר מלצר – ראש רשימת הירוקים, דרור עזרא – מספר 4 ברשימת הירוקים, ושלהבת ויסנר מקום 5 ברשימת הירוקים.

די לעליהום על רוכבי אופניים החשמליים – מאת עמיר מלצר

אני רואה בימים האחרונים הן ברשתות החברתיות והן בכלי התקשורת עליהום רבתי על רוכבי האופניים החשמליים ואני לא מבין איך הפכו רוכבי האופניים החשמליים לאויבי הציבור?
10997067_10206045068235757_742308935_n

מהפכת האופניים החשמליים שאנחנו עדים לה בשנתיים האחרונות, היא אחת ההתפתחויות התחבורתיות הכי משמעותיות שהיו בעשורים האחרונים בישראל. מה שיפה שהמפכה הזו באה מלמטה מנערים ונערות. האופניים החשמליים הם כלי תחבורה עירוני כמעט מושלם, זולים, קלים, ידידותיים למשתמש ולא מזהמים.
המהפכה הזו תפסה את מקבלי החלטות בהפתעה גמורה, כאשר עוד ועוד מיליארדי שקלים נשפכים לשווא על כבישים חדשים ומיותרים שהורסים עוד פיסות טבע ונוף. הציבור מאותת להם שהכיוון להשקעת המשאבים צריך להיות שונה, לצערנו מקבלי החלטות פשוט לא מבינים וכך נוצרים קונפליקטים בעייתיים שאנחנו שומעים עליהם בימים האחרונים.

שאנחנו מדברים על השקעת משאבים אנחנו לא בהכרח מדברים על כסף, במקרה של אופניים אנחנו מדברים על שטח. בדרך עירונית טיפוסית הקצאת משאבי השטח היא בערך כזו 10% להולכי רגל, 20% למכוניות חונות, ו70% לכלי רכב. הבחירה של רוכב אופניים היא האם להסתכן בנסיעה בכביש שכל נפילה עלולה להסתיים במוות או על המדרכה שתאונה בד"כ תסתיים בפציעה קלה.

השאלה שאנחנו צריכים לשאול את עצמנו למה בכלל אנחנו מעמידים את רוכבי האופניים בדילמה כזו, למה רשויות מקומיות לא מקצות אחוז ראוי מתוך הדרך לשימושים כלי תחבורה קלים ויעילים אלו?

יש כאן סדר עדיפויות מעוות, להקצות חלק משטח שנועד לתנועת אנשים להעמדת מכוניות זה לגיטימי ומכניס, לכן ראשי ערים נלחמים בניהם מי נותן יותר מקום חניה בצדי הדרכים, ואילו להקצות שטח מתוך הדרך הזו לטובת שבילי אופניים זה לא לגיטימי ואפילו נתפס כבזבוז.
HP-E006-1
כאן מונח האבסורד, העדפת אופניים תורמת תרומה משמעותית לערים, ערים באירופה כמו קופנהגן בדנמרק שהחל משנות ה70 של המאה הקודמת נקטו במדינות של העדפה ברורה לאופניים היום נמצאות בראש המדדים של איכות חיים ואיכות סביבה, לעומת בייג'ינג שעד שנות ה90 של המאה הקודמת הייתה בירת האופניים של העולם הפכה תוך שני עשורים לאחת הערים הכי מזוהמות בעולם בגלל מדיניות של העדפת מכוניות פרטיות. וחשוב לציין עידוד והרחבת השימוש באופניים לא רק מועילה להפחתת זיהום הוא מועילה להפחתת הנפגעים בתאונות דרכים, והנתונים בדנמרק מראים זאת.

לצערנו הרב, השיח הציבור בימים האחרונים נע לכיוון של דיכוי האופניים, שיח שבו לוקחים חלק רופאים שלא יצאו להפגין ש1100 איש מתים בשנה בגלל זיהום אוויר בגוש דן בלבד שלא יצאו להפגין ש 28000 ילדים מתאשפזים בשנה בגוש דן בלבד בגלל זיהום אוויר שרוב נגרם מכלי רכב מונעי בנזין וסולר.

האצבעות לא צריכות להיות מופנות לרוכבי האופניים כל האצבעות צריכות להיות מופנות לראשי הערים ולמשרד התחבורה שלא מציגים אסטרטגיה תחבורתית שתשרת את הציבור אלא גחמות מטופשות שעולת מיליארדים ומייצרות עוד פקקים.
צריכה להיות מדיניות ברורה ומחייבת של העדפת אופניים בערים על חשבון מכוניות. המדינות הזו כנראה לא תבוא מראשי הערים שרואים בהכנסות מחנייה חלק משמעותי מהתקציב (רק בת"א מדובר ב180 מילון שקל בשנה מקנסות בלבד), לכן היא צריכה לבוא ממשרד התחבורה עצמו, שיקבע תקנות ברורות, על אופן חלוקת משאבי הדרך בין המשתמשים השונים. לנו ברור לחלוטין שהעדפת אופניים צריכה לבוא לא על חשבון המדרכות אלא על חשבון הכבישים.

הדרכים לא נועדו למכוניות הם נועדו לתנועת אנשים, ולא יתכן שתכנון התחבורה בישראל עיוור לכל מה שאינו מכוניות.

*עו"ד עמיר מלצר הוא ראש רשימת הירוקים

ניסיון שישי: קמפיין בחירות בירוק זועם

גם במערכת הבחירות הנוכחית תנסה מפלגת הירוקים לגבור על אחוז החסימה ולהיכנס לכנסת. הסלוגן של המפלגה הירוקה שמתעקשת להילקח ברצינות: לא שמים זין

עד הרגע האחרון לא היה ברור אם מפלגת הירוקים תתמודד גם בבחירות הקרובות. העלאת אחוז החסימה וההתמקדות הציבורית במפלגות הגדולות זרעו ספקות בקרב חבריה, אם כדאי להם לצאת לקמפיין נוסף. אך מהרגע שבו התקבלה ההחלטה לרוץ שוב, סיכמו היו"ר עמיר מלצר וחבריו למפלגה להפסיק להיות נחמדים, ולצאת למתקפה על איכות הסביבה.

תחת הסלוגן הפרובוקטיבי "לא שמים זין", מלצר ואנשיו מתכוונים להזכיר לציבור הבוחרים שהסוגיות האקולוגיות חשובות לא פחות מהגרעין האיראני, ואולי אף יותר. מלצר מספר שכשביקש שיזכירו גם את מפלגתו באחד מכלי התקשורת, ייעצו לו לרוץ בעירום בחוף תל אביב. הוא, בתגובה, שאל את נותן העצה: "מיאיר (לפיד) גם ביקשתם לרוץ בעירום?". עד לאותו רגע, לדבריו, "חשבנו על כל מיני סלוגנים יפים כאלה למען איכות הסביבה, למען קיימות. אך אז החלטנו שאם הם רוצים אגרסיביות – הם יקבלו אגרסיביות".

amir__cr

מלצר, עו"ד בהכשרתו ובעברו סגן ראש מועצת מטולה, ייסד את המפלגה יחד עם קודמו בתפקיד פאר ויסנר בסוף שנות ה-90. זו הפעם השנייה שהוא רץ כיו"ר, בעוד ויסנר יפעל גם הפעם – כמו בבחירות הקודמות – מאחורי הקלעים. במקום השני ברשימה הוצב ד"ר ראול רודריגז, מחלוצי הרפואה האלטרנטיבית בישראל ופעיל ותיק במפלגה.

הירוקים התמודדו לראשונה בבחירות ב-1999 ובסך הכל השתתפו בחמישה קמפיינים. ב-2006 המפלגה היתה הכי קרובה להיכנס לכנסת לאחר שקיבלה 47,595 קולות, כ-1.5% מקולות הבוחרים, אך אחוז החסימה עמד אז על 2%. בבחירות הקודמות המפלגה רצה תחת השם "הירוקים והצעירים" וגרפה 8,117 קולות – מרחק גדול מאחוז החסימה, שלקראת הבחירות הנוכחיות צמח ל-3.25%. כמו בבחירות הקודמות, גם הפעם המפלגה היא היחידה שמקדישה את כל כולה לסוגיות סביבתיות, לאחר שהתנועה הירוקה חברה למחנה הציוני.

המצע של המפלגה נותר די דומה. בין הנושאים המרכזיים שהמפלגה מקדמת: עצירת הרס הסביבה, הפחתת זיהום אוויר, ניצול אנרגיה יעיל, עידוד מחזור, התכנסות בתוך יישובים קיימים במקום קידום בנייה בשטחים פתוחים ועידוד כלכלה ירוקה "שלא מנצלת את משאבי הארץ המצומצמים ולא את אזרחיה". המפלגה מקדמת בנוסף, בין השאר, סוגיות כגון טיפול ב"מקרי מוות הנגרמים מתופעות לוואי של טיפולים רפואיים" והדרכת הציבור בתזונה נכונה "שתביא להפחתה באכילת בשר ומוצרי חלב".

למרות האתגר הקשה, מלצר, שמגדיר את עצמו כ"רומנטיקן חסר תקנה", שומר על אופטימיות ומאמין שלמפלגה יש סיכוי להיכנס לכנסת. "לפחות חצי מיליון אזרחים ממחזרים בקבוקים, זורקים עיתון למיכל איסוף, הילדים שלהם עושים פעילויות אקולוגיות בבית, הם בעד זכויות בעלי חיים ונגד כריתת עצים. אם האנשים האלה יגידו – 'ואללה, אני לא מבזבז את הקול שלי על הירוקים, אלא דווקא על המפלגות האחרות' – נכנס לכנסת. וגם אם לא נצליח הפעם, ננסה עוד פעם ועוד פעם".

המפלגה מריצה את הקמפיין שלה בתקציב מינימלי, ומתבססת על עבודה ברשתות החברתיות, תעמולה ברדיו ובטלוויזיה, מפגשים וחוגי בית במעגלים מצומצמים. חברי המפלגה פועלים בהתנדבות, ומשתמשים במשאביהם הפרטיים לניהול הקמפיין. מה שבטוח שגם הפעם, כמו בקמפיין הקודם, הירוקים לא יעשו שימוש בעלוני נייר ובמודעות ענק שלטענתם מזהמים את הסביבה.

אם הירוקים ייבחרו, מלצר מבטיח להפוך את הכנסת לירוקה. "נתחיל בהצעות חוק בלתי נגמרות, נביא את העולם לכנסת ברמה הירוקה, נעסוק מבוקר עד לילה בלהסביר כמה חשוב לחיות ירוק, נלחם במי שמזהם ונחשוף כל דיל כזה או אחר של ממשלות ישראל בעבר ובהווה בכל הקשור בהסתרה ובטיוח של הקיימות שלנו. ננסה להגיע לכמה שיותר אנשים ולשנות את החיים שלנו מקצה לקצה. אנחנו צריכים להדביק לפחות 20 שנות פיגור של עשיה ירוקה ביננו לבין אירופה וארה"ב".

לכתבה המלאה בהארץ לחצו כאן…

עמיר מלצר "כואב לי לראות את נוף ילדותנו נהרס"

עו"ד עמיר מלצר גדל ולמד באשקלון, וממוקם במקום הראשון ברשימת הירוקים לכנסת. בסוף השבוע האחרון הוא העלה פוסט מטריד עם תמונה שמראה כמויות אשפה גדולות שפזורות באחד החופים בעיר, "אף אחד לא נותן על זה את הדעת", הוא אומר בדאגה.

לכתבה המלאה בכאן דרום לחצו כאן…

לכתבה המלא לחצו כאן

לכתבה המלא לחצו כאן

תוכנית הירוקים לקידום תחבורת אופניים – מהפכת האופניים בישראל

בזכות עבודה קשה של הירוקים התרחשה מהפכת האופניים בת"א והיום היא חלק בלתי נפרד מן הנוף בתל-אביב. מתחילת הדרך הבנו כי אופניים הם אחד הכלים הטובים ביותר לקדם את אחת המטרות המרכזיות של הירוקים הפחתת הזיהום מכלי רכב, ושיפור איכות החיים.

קמפיין אופניים ת"א 1998

קמפיין אופניים ת"א 1998

אמרו לנו שאנחנו לא מבנים, אמרו שאנחנו הזויים שאנחנו חושבים שאנשים ינטשו את המכונית הפרטית לטובת אופניים, או שאנשים בכלל ייסעו באופניים. והנה אנחנו רואים שאחרי 15 שנים התחזיות שלנו התגשמו מעל ומעבר.

אבל יש עוד הרבה מה לעשות, גם ברמה הלאומית וגם ברמה המקומית:
1. קבלת החלטת ממשלה כי כל שיפוץ כביש או סלילת כביש חדש יכלול סלילת שביל אופניים בצידו.
2. קידום ואישור תקנות מחייבות לסלילת שבילי אופניים עירוניים – כלומר הפרדה ברורה בין המדרכה לשביל האופניים, העדפת שבילי אופניים על חנייה בצידי רחובות מרכזיים, שדרוג צמתים תוך התייחסות לבטיחות רוכבי אופניים.
3. קידום ואישור תקנות בניה מחייבות לבניית מקלחות בבנייני משרדים חדשים וכאלו שעוברים שיפוץ.
4. קידום הטבת מס לעובדים שמגיעים לעבודה בלי מכונית פרטית.
5. מתן תקציבי עידוד לרשויות מקומיות לקידום תחבורת אופניים
6. קידום נסיעה עם אופניים בתוך מערכת התחבורה הציבורית
7. מתן תקציבים נאותים להסברה בנושא בטיחות רכיבה על אופניים

תוכנית הירוקים לקידום תחבורה דו גלגלית

מפלגת הירוקים רואה בכלים דו גלגלים כנדבך חשוב להורדת הגודש בדרכים וקידום מדיניות תחבורתית אשר מתאימה למדינת ישראל. במחקרים כבר נמצא כי קידום כלים דו-גלגליים תורם משמעותית להורדת הגודש בדרכים, אשר גורם לנזק כלכלי, לזיהום אוויר ולבזבוז זמן של מאות אלפי נהגים.

כלים דו גלגליים הינם כלים קלים אשר אינם דורשים אנרגיה רבה, והמרחק נסיעה שלהם לליטר דלק הינו גבוה ביחס למכוניות, בשל הניידות של הכלים הללו הם אינם נתקעים בפקקים וכך גם שעות המנוע שלהם נמוך מאשר מכוניות, לכן במאזן הכולל אנו סבורים שקידום תחבורה דו גלגלים תתרום להפחתת זיהום האוויר מתחבורה.

היום ישנו עיוות גדול ביטוח רכב, כלים קלים שכמעט ולא מסכנים את שאר משתמשי הדרך משלמים תעריפי ביטוח מופקעים, ואילו כלים כבדים כמו ג'יפים שמסכנים מאוד את שאר משתמשי הדרך משלמים תעריפי ביטוח מגוחכים

להלן עקרונות תוכנית הירוקים לקידום תחבורה דו גלגלית

  1. קידום הנחות במס, על יבוא כלים דו גלגליים חשמליים והיברידים
  2. קידום תקנים מחייבים לבטיחות כלים דו גלגליים, הן בנוגע למעקות בטיחות והן לצבעית מעברי חצייה.
  3. קידום הוספת חניות מיוחדות לכלים דו גלגליים, ומתן אפשרות לנסיעה בנת"צים
  4. קידום רפורמה מקיפה בביטוח דו גלגלי, שכוללת ביטול ביטוח חובה הקיים, והצגת ביטוח חובה חדש שיכלול כיסוי ביטוחי אך ורק לתאונות עצמיות ותאונות עם הולכי רגל ודו גלגלי. לגבי תאונות עם כלי רכב כמו מכונות ואוטובוסים, הכיסוי הביטוחי ייפול על חברות הביטוח של כלים אלו ולא על הביטוח של הדו גלגלי. כך יהיה אפשר להפחית משמעותית את תערפי הביטוח וליצור צדק, שכלים אשר מסכנים יותר את משתמשי הדרך וכלים אשר מסכנים הכי פחות(כמו כלים דו גלגלים) ישלמו הכי מעט ביטוח.

הירוקים – יאיר לפיד ביטל תוכנית להפחתת גזי חממה

אחד הדברים הראשונים שלפיד עשה כשהוא נכנס לתפקיד שר האוצר, היה לעצור את התוכנית הלאומית להפחתת גזי החממה. תוכנית שהייתה יכולה להפחית את זיהום האוויר, ולהביא להפחתת התלות בנפט.
לעמוד על-יד בית חולים ולנאום הוא יודע, לעשות את תפקידו ולמנוע את זיהום הסביבה הוא לא

הירוקים מנעו המשך התעללות בבעלי חיים בקרקסים

אנחנו מאוד גאים על הצלחה שלנו למנוע התעללות בבעלי חיים בקרקסים.
אנחנו רוצים להמשיך בפעילות שלנו למען בעלי החיים בכנסת.

לתוכנית הירוקים למען בעלי החיים לחצו כאן…

ט"ו בשבט – יום הגנת האילן

יו"ר רשימת הירוקים קורא להפסיק לנטוע עצים ולהגן על עצים קיימים
הירוקים קוראים להוסיף לט"ו בשבט את השם יום הגנת האילן

 

צילום:דרור עזרא

צילום:דרור עזרא

עו"ד עמיר מלצר:"חג ט"ו בשבט הפך בצדק בשנים האחרונות לחג שמתמקד הטבע והסביבה, עם זאת התמקדות בנטיעת עצים היא לא נכונה, הגיע הזמן לשנות את המוקד של ט"ו בשבט להגנה על העצים."

 

"אנחנו תמיד זוכרים את השיר של נתן זך " כִּי הָאָדָם עֵץ הַשָּׂדֶה / כְּמוֹ הָאָדָם גַּם הָעֵץ צוֹמֵחַ / כְּמוֹ הָעֵץ הָאָדָם נִגְדָּע / וַאֲנִי לֹא יוֹדֵעַ / אֵיפֹה הָיִיתִי וְאֵיפֹה אֶהְיֶה / כְּמוֹ עֵץ הַשָּׂדֶה"

במדינת ישראל נגדעים כל שנה אלפי עצים, הן עצי פרי, הן עצי נוי, הן עצים בוגרים והן עצים צעירים, מדובר במצב בלתי נסבל, עצים שטופחו וגדלו במשך עשרות שנים נגדעים תוך דקות, רבים מן העצים נגדעים ללא שום הצדקה"

 

"תופעה נוספת שאנו נתקלים בה היא השחתה של עצים, גיזום שהופך עצים מפוארים לשלדים אפורים, עצים צריכים להיות חלק מרכזי מכל סביבה עירונית, עצים הם לא נטל אלא נכס. במחקרים שנעשו בחו"ל התגלה כי בערים וברחובות בהם יש עצים בוגרים הטמפרטורה יכולה לרדת עד 4 מעלות, עצים מעודדים הליכה ברגל, רכיבה על אופניים ומגבירים את השימוש במרחב הציבורי."

 

עו"ד מלצר מדגיש:"ט"ו בשבט הוא הזדמנות מצוינת להזכיר ולציין את החובה שיש לנו לשמור ולהגן על העצים, להגביר את המודעות של רשויות מקומיות על היתרונות בשמירה על העצים"עיצוב: גלית לוי תכנות: האתר שלי פועל על וורדפרס בעברית