ההיסטוריה

הרקע להקמת מפלגת הירוקים

מפלגת הירוקים הוקמה בשנת 1997, בעקבות אסון המכבייה.

בשנת 1997, ארע מקרה. התפיסה הישראלית, כי יש דבר שהוא "זול", "מהר" ו"טוב" קרסה מול עינינו. קבוצה של אנשים, ספורטאים יהודים, עלתה על גשר שקרס תוך שניות. ואז, כאילו בזה לא היה די, שאפו כמה מהם את מי המוות. אחדים מאתנו, אנחנו, רקחנו את הרעל. התוצאות הטרגיות מספרות את דרך החשיבה שלנו: בשביל מה להשקיע בגשר אם מפרקים אותו מחר? נדמה שכך אנחנו חושבים כחברה.

בעקבות אסון המכבייה קמה מפלגת הירוקים בישראל. אנו מאמינים שחשיבה על איכות הסביבה היא הצעד הראשון בהכרה שלנו כחברה, שאנחנו נשארים כאן. זה הבית שלנו והוא הבית של הדורות הבאים – אין בית אחר. מפלגת הירוקים פועלת, כדי להעביר את המסר הזה ולהציע דרכי חשיבה ודרכי עשייה, "ירוקים".

ההיסטריה הפוליטית של במפלגה

בחירות מקומיות 1998
מפלגת הירוקים התמודה בבחירות המקומיות בשנת 1998 בעיר תל אביב יפו בלבד והצליחו להכניס למועצת העיר שני חברים את פאר ויסנר והדס שכנאי.

בחירות לכנסת 1999
מפלגת הירוקים התמודדה בבחירות לכנסת בשנת 1999 וזכתה ב- 14,000 קולות.

בחירות לכנסת 2003
מפלגת הירוקים התמודדה בבחירות לכנסת בשנת 2003 ולמרות שניהלו קמפיין חסכוני ומצומצם זכו לכ- 13,000 קולות.

בחירות מקומיות 2003
רשימות מפלגת הירוקים ורשימות הקשורות אליה נכנסו ל14 מועצות ערים ומועצות מקומיות.


מימין לשמאל: מרדכי וירשובסקי, הדס וענבר שכנאי, אורנה בנאי ויו"ר המפלגה פאר ויסנר

מפלגת הירוקים הכפילה את כוחה בתל-אביב יפו והפכו לארבעה חברי מועצה. יו"ר המפלגה פאר ויסנר מכהן החל משנת 2004 כסגן ראש העיר תל-אביב יפו, עוד נכנסו למועצה מטעם הרשימה הפרלמנטר הוותיק עו"ד מרדכי וירשובסקי, מזכ"ל המפלגה הדס שכנאי והשחקנית ופעילה למען זכויות בעלי חיים אורנה בנאי.
הערים והמועצות שרשימות הירוקים מכהנות בהם: רמת-השרון, חולון, קריית-מוצקין, פתח-תקווה, נס ציונה, זיכרון-יעקב, הרצליה, רעננה, מודיעין, ראשון לציון, אזור, שהם ובאר-שבע.
בבחירות המקומיות 2003 קיבלו רשימות ירוקות למעלה מ- 90,000 קולות.

בחירות לכנסת 2006
מפלגת הירוקים התמודדה בבחירות לכנסת בשנת 2006 וזכתה לכ-48,000 קולות שהם יותר מ-1.5% מסך הקולות(יותר מאחוז החסימה בבחירות לכנסת ב2003). מפלגת הירוקים הייתה מבין המפלגות שלא נכנסו לכנסת הקרובה ביותר לאחוז החסימה.